środa, 20 marca 2019

"S.T.A.G.S" M.A. Bennett

[źródło]
Na pewno każdy miłośnik literatury słyszał o trylogii Igrzyska Śmierci Suzanne Collins, które okazały się fenomenem na skalę światową. Nigdy wcześniej, czytelnicy nie mieli do czynienia z dystopią, gdzie to najmłodsi muszą stoczyć krwawe walki by przeżyć. Jedenastoletnie dzieci podrzynające rówieśnikom gardła, to obraz, który zostaje na długo w pamięci czytelnika. 
 
Podobne skojarzenia jak w przypadku Igrzysk Śmierci, miałam podczas lektury S.T.A.G.S M.A Bennett. I chociaż historia Greer, zupełnie różni się od przygód Katniss łączy je jedno – brutalność i sadyzm u najmłodszych. Zapraszam Was na recenzję S.T.A.G.S, fenomenalnej powieści dla młodzieży, którą recenzuję dziś dla Was, we współpracy z wydawnictwem Media Rodzina.

Saint Aidan the Great School czyli szkoła średnia imienia św. Aidana Wielkiego nie jest zwyczajną placówką dydaktyczną. To potężne zamczysko, które z czasem zostało przerobione na klasztor, a teraz pełni funkcję najbardziej elitarnej szkoły średniej w całej Wielkiej Brytanii. Uczą tam najlepsi bakałarze, a uczniowie to dzieci najbogatszych i najważniejszych osób w kraju. Codzienne msze, mundurki, surowe zasady, a przede wszystkim wierność tradycji to codzienność w S.T.A.G.S

W tej codzienności, ciężko odnaleźć się Greer MacDonald – nastolatce, która odstaje od reszty rówieśników. Nie ma ani bogatych rodziców, ani koneksji, ani dobrego pochodzenia, a miejsce w tej elitarnej placówce, zawdzięcza tylko dzięki swojej ciężkiej pracy. Nic więc dziwnego, że po pierwszym semestrze dziewczyna nie ma żadnych przyjaciół i jest zupełnie wykluczona z życia społecznego. Gdy dostaje zaproszenie na weekend u najprzystojniejszego i najpopularniejszego Człowieka Średniowiecza – Henry’ego de Warlencountra, upatruje w tym swoją szansę. Podczas weekendu, wraz z innymi uczniami będzie uczestniczyć w trzech krwawych sportach: polowaniu, strzelaniu i wędkowaniu. Dziewczyna nie zdaje sobie jednak sprawy, że Ludzie Średniowiecza planują zapolować na zupełnie inną zwierzynę. 

"Ludzie doświadczają życia za pośrednictwem ekranu wielkości karty do gry, zamiast naprawdę je przeżyć."

Z powieścią M.A. Bennett, wiązałam duże nadzieje. Od dawna brakowało mi jakiegoś krwawego thrilleru dla młodzieży w klimacie Igrzysk Śmierci czy The Call. Na szczęście autorka świetnie poradziła sobie z zadaniem, zapewniając mi emocjonującą lekturę, którą pochłonęłam w dosłownie jeden wieczór.

Głównie dlatego, że S.T.A.G.S to powieść, od której naprawdę ciężko się oderwać. Właściwie od samego początku zostajemy wrzuceni w sam środek akcji, a weekend bohaterów przebiega bardzo dynamicznie. Ponadto, styl jest bardzo lekki i nie wyszukany. Narratorką jest nastoletnia Greer, stąd też język i sposób narracji jest odpowiedni dla dziewczyny w jej wieku. Wszystko to sprawia, że wystarczy dosłownie, kilka wciągających godzin by poznać zakończenie tej historii.

Na pewno, czytając opis fabuły każdy z Was, ma już z tyłu głowy potencjalny przebieg tej historii. I muszę przyznać, że prawdopodobnie nie będzie się on wiele różnił od historii opisanej przez M.A. Bennett. Chociaż losy bohaterów, bywają przewidujące, a oni sami dość schematyczni, w żadnym razie nie wpłynęło to na moją przyjemność z lektury. Powiem więcej, jest to jedna z tych historii, po które z przyjemnością sięgnę w przyszłości raz jeszcze. 
 
"Wszyscy wiedzieli, kim są Ludzie Średniowiecza, bo to oni - nie bakałarze - naprawdę decydowali o wszystkim, co się działo w STAGS." 

To co mnie zachwyciło najbardziej w tej historii to fakt, że miejscami nie sposób nie zgodzić się z ideologią Ludzi Średniowiecza. W dzisiejszym świecie, cechy takie jak uprzejmość czy empatia częściej są oznaką słabości niż powodem do dumy. „Gwiazdą” może został każdy, wystarczy że pokaże wystarczająco dużo ciała lub opowie o wyuzdanym seksie z inną „gwiazdą”. Media sprawiły, że takie osoby tygodniowo potrafią zarobić więcej niż lekarz ratujący ludzkie życie w miesiąc. I czy właśnie tak ma wyglądać Nasz świat? Czy może potrzeba Nam radykalnego oczyszczenia, swojego rodzaju restartu, który znów sprowadziłby świat na właściwe tory?

S.T.A.G.S to powieść, która z pewnością znajdzie się w zestawieniu najlepszych książek 2019 roku. Wciągają historia, która jest nie tylko ciekawą lekturą, ale też swojego rodzaju manifestem, który ma skłonić czytelnika to chwili zadumy nad ówczesnym światem. Serdecznie polecam najnowszą książkę M.A. Bennett, wszystkim miłośnikom thrillerów młodzieżowych! 
 
 1 komentarz:

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators