wtorek, 15 maja 2018

"Zmowa" Dario Correnti[źródło]
Nic tak nie elektryzuje opinii publicznej jak brutalna zbrodnia. Niestety, jesteśmy tylko ludźmi, a nasze życie determinuje zwykła ludzka ciekawość, dla której okrutnie okaleczone ciało to idealna pożywka i odskocznia od „nudy” dnia codziennego. W takich sytuacjach co chwilę przeglądamy wiadomości, słuchamy ekspertów i wyszukujemy informacji na temat potencjalnych przyczyn tragedii. Nasza ciekawość pomieszana z przerażeniem sięga zenitu, gdy zostają odnalezione kolejna ciała i mamy już do czynienia z seryjnym mordercą. Mordercą, który powrócił zza grobu by dokończyć swoje krwawe dzieło. 

Gdy w jednej z włoskich prowincji niedaleko Mediolanu zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety, na mieszkańców, tej do tej pory spokojnej miejscowości, pada blady strach. Do dochodzenia zostaje przydzielony starszy dziennikarz śledczy – Marco Besana, dla którego ta sprawa ma być ostatnią w jego karierze. Niestety, mimo zagorzałych poszukiwań nie udało się ująć sprawcy, a śledztwo stoi w miejscu. Do czasu, aż do Besany dzwoni młoda, niezdarna stażystka Ilaria Piatti, której udało się powiązać zbrodnie z morderstwem sprzed ponad wieku. Dziewczyna opowiada o XIX wiecznym mordercy, Vincenzie Verzenim zwanym „wampirem z Bergamo”, którego ofiary były duszone, patroszone i częściowo członkowane, a przy ich zwłokach policja znajdowała dziesięć szpilek – tak samo jak przy zamordowanej kobiecie. Dziennikarze rozpoczynają śledztwo w celu ujęcia naśladowcy, jednak czasu jest coraz mniej, a morderca tęskni za krwią … 

Podczas swojej przygody z literaturą czytałam naprawdę wiele kryminałów. Ich bohaterami byli zazwyczaj policjanci, prywatni detektywi, zwykli, niczym nie wyróżniający się mieszkańcy a nawet starsze Panie. Jednak do tej pory nie miałam okazji przeczytać powieści, której bohaterem byłaby para dziennikarzy śledczych. Marco Besana i Ilaria Piatti, dwoje zupełnie różnych ludzi, reprezentujących inne podejście do zawodu to bohaterowie najnowszej powieści Zmowa Dario Correnti, którą recenzuję dziś dla Was we współpracy z wydawnictwem Burda Książki.
Już na samym początku powieści, czytelnik otrzymuje krwawy opis miejsca niezwykle brutalnej zbrodni. I od razu należy zaznaczyć, że powieść Zmowa nie jest lekturą dla czytelników o słabych nerwach i żołądkach. Morderca to bezwzględny, psychopata żądny krwi, któremu cierpienie ofiar i okaleczenia ich ciał sprawia niebywałą przyjemność. Autor (a właściwie autorzy) barwie opisuje miejsca zbrodni, które uważam za jedne z lepiej nakreślonych. Ponadto sama zagadka jest niebywale wciągająca, a akcja dynamiczna co sprawia, że w trakcie lektury nie sposób się nudzić. W kulminacyjnym momencie czytelnik wraz z dziennikarzami walczy z czasem, by uratować kolejną ofiarę mordercy. I skoro o finale powieści mowa, może on być dla niektórych czytelników za mało satysfakcjonujący. Mi jednak osobiście się on jak najbardziej podobał. Rozwiązanie zagadki było poprawne i przemyślane, autor bardzo realnie nakreślił całą sytuacje, unikając nadmiernego koloryzowania i ubarwienia. 

Bardzo do gustu przypadli mi również bohaterowie. Co prawda, są oni odrobinę sztampowi, jednak zupełnie nie przeszkadzało mi to w trakcie lektury. Marco Besana to starszy, gburowaty mężczyzna, z ciętym językiem, który musi zmierzyć się nie tylko ze świadomością upływającego czasu, ale także problemami rodzinnymi. Ilaria Piatti to natomiast młoda, niebywale inteligentna, jednak odrobinę nieporadna kobieta, której sprawa wampira z Bergamo może być przepustką do to marzeń o karierze dziennikarskiej. Mimo prawie 400 stron powieści, nadal jednoznacznie nie umiem odkreślić relacji między głównymi bohaterami. Z jednej strony coś ich do siebie ciągnie, z drugiej jednak można wyczuć że oboje są świadomi różnicy wieku, a ich znajomość opiera się wyłącznie na wzajemnej przyjaźni i relacji uczeń-mistrz. Nie miej spędzony z nimi czas uważam za niezwykle udany i z chęcią będę uczestniczyć w ich kolejnym śledztwie.  

Zmowa Dario Correnti to niezwykle krwawy i brutalny kryminał dla czytelników o mocnych nerwach. To wciągająca historia z wiernie odwzorowanymi miejscami zbrodni i ciekawymi bohaterami, której lektura sprawiła mi dużą przyjemnoś. Serdecznie polecam tę powieść wszystkim miłośnikom historii w stylu Kuby Rozpruwacza i Hannibala Lectera. 

Za powieść serdecznie dziękuję wydawnictwu Burda Książki


2 komentarze:

  1. Lubię sięgać po takie książki i ta też mnie kusi. Mam ją na swojej liście i mam nadzieję, że niedługo po nią sięgnę. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawi mnie ta książka. 😊

    OdpowiedzUsuń

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators