piątek, 3 listopada 2017

"Brzydka królowa" Victoria Gische[źródło]

"Żaden mężczyzna tak jeszcze na nią nie patrzył. Poczuła, że jej policzki płoną. Przez chwilę odwzajemniała spojrzenie, a potem skromnie opuściła oczy."

Jak już wielokrotnie wspominałam powieść historyczna jest jednym z moich ulubionych gatunków literackich. Od zawsze fascynowała mnie atmosfera średniowiecznych zamków, monarchie, zdrady i knowania na królewskim dworze. Szczególnie upodobałam sobie dwór angielski i okres panowania dynastii Tudorów, jednak ostatnio coraz częściej sięgam po literaturę także z innych okresów. I tak oto trafiła do mnie Brzydka królowa. Elżbieta Rakuszanka żona Kazimierza Jagiellończyka , powieść opowiadająca o nieurodziwej księżniczce, która stała się matką królów.


Elżbieta Rakuszanka urodziła się w 1436/1437 roku, jako córka króla węgierskiego i niemieckiego Albrechta II Habsburga i Elżbiety Luksemburskiej. Księżniczka dorastała w dostatku, do momentu gdy została osierocona przez oboje rodziców, a piecze nad jej wychowaniem objął stryj znany ze swojego skąpstwa i okrucieństwa. Mimo królewskiego pochodzenia dziewczynka przez wiele lat cierpiała głód i niedostatek co mocno odbiło się na jej urodzie. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy brat Elżbiety, Władysław Pogrobowiec obejmuje tron na Węgrzech. Młody władca za wszelką cenę stara się wynagrodzić siostrze lata upokorzenia i korzystnie wydać ją za mąż. Wybór pada na młodego króla Polski Kazimierza Jagiellończyka, syna Władysława Jagiełły, który objął tron po tragicznej śmierci starszego brata Władysława III. Czy młody król będzie w stanie pokochać nieurodziwą niewiastę i wspólnie z nią szczęśliwie władać królestwem?
Elżbieta Rakuszanka 
Ze wstydem muszę przyznać, że mimo mojej dość obszernej wiedzy na temat dynastii Brzydkiej Królowej będę miała okazję bliżej zapoznać się z tym okresem, zważywszy że był to czas dynamicznego rozkwitu kulturalnego i gospodarczego naszego kraju. Z przyjemnością więc, przeniosłam się w czasy, gdy honor był droższy pieniędzy, a Zakon Krzyżacki łapczywie wyciągał swe szpony po ziemie należące do Związku Pruskiego.
Piastów, okres panowania Jagiellonów był dla mnie ciemną kartą historii. Tym bardziej cieszyłam się, że dzięki lekturze
Powieść Victorii Gische to obszerny obraz panowania Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. I chociaż całą książkę oceniam pozytywnie i z pewnością niejednokrotnie jeszcze do niej wrócę, muszę przyznać ze zabrakło mi w tej lekturze samej Elżbiety. Na początku autorka mocno zaakcentowała jej postać opisując szczęśliwe dzieciństwo, a następnie pobyt na zamku stryja, jednak później jej osoba gdzieś się rozmyła zastąpiona wieloma pobocznymi wątkami. Zabrakło mi tutaj głębszego opisu samej królowej, jej uczuć, przeżyć i przemyśleń. Chciałabym poznać ją jako nie tylko żonę Kazimierza, ale także jako królową Polski czy matkę przyszłych królów i książąt. Jednocześnie bardzo podobało mi się wprowadzenie do historii wielu znanych postaci takich jak Gutenberg, Wit Stworz czy Memling. Wydaje mi się, że zabrakło tutaj wywarzenia między tłem i ogólnym zarysem Polski w tamtym okresie, a osoba samej Elżbiety, której miała być poświęcona ta powieść.
Kazimierz IV Jagiellończyk 
Ogromnie żałuję, że powieść jak na beletrystykę historyczną jest dosyć cienka, przez co wiele zaakcentowanych wątków nie znalazło swojego rozwinięcia. Z chęcią poczytałabym więcej o życiu na dworze Jagiellonów czy chociażby staraniach królowej by zapewnić swoim licznym dzieciom godne ich królewskiego pochodzenia zaszczyty i stanowiska.
Książka jest bardzo przyjemnie napisana, autorka barwnie maluje życie ówczesnej szlachty i rodziny królewskiej. Nie sposób również nie wspomnieć o okazałej szacie graficznej, która ponownie skradła moje serce, a z której słynie wydawnictwo Książnica. Dzięki podziałowi na poszczególne rozdziały, czytelnik bez problemu odnajduje się w odpowiednim momencie historii, dzięki czemu cała treść jest w pełni zrozumiała i klarowna.

Brzydka Królowa Victorii Gische to przyjemnie napisana opowieść o niezwykłej królowej, która mimo braku urody, potrafiła zdobyć serce króla i poddanych. Niezwykle silna i inteligenta kobieta, która na zawsze zmieniła obraz ówczesnego Krakowa i zapisała się na kartach historii jako jedna z lepszych władczyń i matka czterech przyszłych królów. Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom beletrystyki historycznej oraz tym, którzy chcieliby poznać bliżej zawiłe losy dynastii Jagiellonów.  
Za powieść serdecznie dziękuję wydawnictwu Książnica.

2 komentarze:

  1. Nie za bardzo lubię czytać o królowych, arystokratach itp... zwłaszcza w tych czasach ;)

    OdpowiedzUsuń

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators